Igaz, már augusztus második felében járunk, de azért még aktuális a téma, hiszen sokan mennek majd még ezután nyaralni.
A várva –várt nyaralás fantasztikus lehetőség arra, hogy kiszabaduljunk a mindennapok taposómalmából és feltöltődjünk. Azonban, már a tervezés során felmerülhetnek olyan kisebb-nagyobb konfliktusok, amelyek akár el is ronthatják a kedvünket már azelőtt, hogy kitettük volna a lábunkat otthonról. Különösen így van ez, ha több családtag vesz részt a döntéshozatalban. Azonban nem kell aggódni, van megoldás! A következőkben adok néhány tippet, hogyan kerülhetjük el az összeveszést a nyaralás megtervezésénél, és élvezhetjük a közös élményeket.
Első lépés: Kommunikáció, kommunikáció, kommunikáció
Bár közhelynek hangozhat, de a nyaralás megtervezésénél nagyon fontos a megfelelő kommunikáció. (Mellesleg ez igaz az élet minden területére.) Üljetek le megbeszélni, ki, mit szeretne csinálni a nyaralás alatt és próbáljátok meg összehangolni ezeket az elképzeléseket. Ne féljetek kifejezni az igényeiteket! Nem jó csendben pufogni – még kevésbé dühösen kiabálni – a nyaralás alatt amiatt, hogy két hétig csak múzeumokat jártok, vagy a tengerparton süttetitek a hasatokat, ha előtte nem mondtátok el, mit szeretnétek csinálni.
Célok és prioritások meghatározása
Amikor már tudjátok, hogy ki, mit szeretne csinálni, tervezzétek meg közösen, mit fogtok csinálni. Ez lehet pihenés, kaland, vagy akár a helyi kultúra, ételek stb. megismerése. Ha a cél közös, könnyebb lesz kompromisszumokat kötni. Gondoljátok át, hogy mi az, ami mindenki számára fontos, és mi az, amiről esetleg le lehet mondai. A közös cél és prioritások meghatározása segít abban, hogy mindenki elégedett legyen a végeredménnyel.
Rugalmas tervezés
A nyaralás során előfordulhatnak váratlan helyzetek, ezért fontos, hogy a tervezés során hagyjunk mozgásteret. Nem kell percre pontosan megtervezni az összes programot. Ha valaki fáradt, vagy kedve támad valami másra, legyen lehetőség a változtatásra. Az egyensúly megtalálása a kötött és a spontán programok között megakadályozza a feszültséget, és lehetőséget ad a pihenésre is.
Feladatmegosztás
A nyaralás megszervezése ne csak egyvalaki feladata legyen, mindenki vegyen benne részt. Legyen valaki a szállásfoglalásért felelős, másvalaki pedig az éttermek vagy a programok kiválasztásáért. A közös felelősségvállalás erősíti az összetartást.
Kompromisszumkészség
Bár mindenkinek megvan a saját elképzelése, a kompromisszumkészség elengedhetetlen ahhoz, hogy mindenki jól érezze magát. Néha engedni kell a saját elképzeléseinkből a közös élmény érdekében. Fontos, hogy ne ragaszkodjunk görcsösen az elképzeléseinkhez. Legyünk nyitottak mások javaslataira is. Egy jó kompromisszum mindenki számára előnyös lehet.
Élvezd a pillanatot!
A nyaralás lényege, hogy jól érezzük magunkat és feltöltődjünk. Ne aggódjunk túl sokat a részletek miatt! A legfontosabb, hogy együtt legyünk és élvezzük az együtt töltött időt. Ha valami nem a tervek szerint alakul, az is a közös élmény része lesz. Nevessetek a kisebb bosszúságokon, ne hagyjátok, hogy a tökéletesség iránti vágy elrontsa a szórakozást.
Befejező gondolatok
A közös nyaralás jó lehetőség arra, hogy közelebb kerüljünk egymáshoz, közös élményeket szerezzünk, olyanokat, amire évek múltán is mindenki boldogan emlékszik majd vissza. A titok nyitja a megfelelő kommunikáció, a célok közös meghatározása, a rugalmas hozzáállás és a kompromisszum készség. Ha nem tévesztjük szem elől ezeket a szempontokat, a nyaralás nem csak pihentetni fog minket, hanem fantasztikus élmény is lesz, ráadásul mindenféle veszekedés nélkül.