Borravalót adni nagylelkű dolog. Általában akkor tesszük, ha figyelmes kiszolgálásban van részünk.
Mostanában elterjedt szokás azonban, hogy amikor kártyával fizetünk, a terminálon megjelennek a 0% 10% stb. gombok is.
A minap éppen egy kávézóban történt velem, hogy kártyával akartam fizetni, de nem sikerült. Nem értettem, mi a gond. A pincér egy darabig csak nézett rám, végül kibökte, hogy „nyomja meg a gombot”. Fogalmam se volt, miről beszél, aztán nagy nehezen felfogtam, hogy ott vannak azok a bizonyos százalékok. A borravaló.
Mivel pont nem voltam megelégedve a kiszolgálással, szemrebbenés nélkül megnyomtam a 0% gombot.
Itt tegyünk egy kis kitérőt, nézzük meg, mi a különbség a szervizdíj és a borravaló között.
A szervizdíj egy hivatalos, az étterem által megszabott felszolgálási díj, általában 10-15% között. Ezt kötelező kifizetni, a tulajdonos pedig köteles törvényben meghatározott módon, bérként vagy bónuszként szétosztani a dolgozók között.
A borravaló teljesen azonban önkéntes juttatás, a hálánk kifejezése a kivételesen figyelmes kiszolgálásért.
Nos, mivel a szervízdíjat a munkáltató köteles szétosztani a dolgozók között, itt merül fel bennem a kérdés, hogy miért is várják el, hogy kétszer fizessünk ugyanazért a dologért.
Természetesen, ha valóban kedves és figyelmes volt a pincér, szívesen adok borravalót, de akkor azt a hagyományos módon teszem, készpénzt hagyok a számla mellett. Így biztos vagyok benne, hogy ez a pénz tényleg az övé lesz.
Korábban tehát a borravaló adását diszkréten el lehetett intézni, ma viszont a pincér árgus szemekkel figyel, mintegy bűntudatot keltve, ha netán „lenne képünk” a 0% -t megnyomni. Miért kell kellemetlen helyzetbe hozni a vendéget?
Velem sok esetben pórul járnak, mert én szemrebbenés nélkül megnyomom a 0% gombot. Annál inkább, mert legutóbb, mire ki akartam fizetni egy kávét és egy szelet süteményt – mindkettő kb. 1350 Ft volt -, az ár „felkúszott” közel 3700 forintra. (Szervizdíj, valamint 390 forint a laktózmentes tejért.)
Én tudatosan „lázadok” ez ellen a rendszer ellen, ami a bűntudatra épül. Borravalót nem kényszerből kell adni, hanem azért, hogy elismerjük a kimagasló szolgáltatást.





